Statut Studenckiego Koła Naukowego
Rozdział I. Postanowienia ogólne
- Koło naukowe działające na podstawie niniejszego Statutu nosi nazwę „Studenckie Koło Naukowe IITD” (SKN IITD).
- Siedziba: Studenckie Koło Naukowe mieści się przy Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, ul. R. Weigla 12 53-114 Wrocław.
- Działalność Koła Naukowego oparta jest na zadeklarowanej, bezinteresownej aktywności jego członków.
- Działalność Studenckiego Koła Naukowe reguluje Statut SKN, a nadzór sprawuje wybrany zarząd i opiekun ze strony Instytutu.
Rozdział II.
Cele i zadania SKN
- Rozwijanie zainteresowań naukowych członków Koła w dziedzinie nauk biologicznych i medycznych (biomedycznych), w szczególności w dziedzinie immunologii i terapii doświadczalnej;
- Udział członków Koła w bieżących pracach badawczych w jednostkach organizacyjnych Instytutu pod kierownictwem (opieką) pracownika naukowego tej jednostki;
- Zapoznawanie się z aktualnym stanem wiedzy w wybranej dziedzinie, czy też zagadnieniu (temacie badawczym) poprzez wykorzystanie zasobów biblioteki oraz innych dostępnych w Instytucie źródeł informacji oraz poprzez konsultacje;
- Udział w życiu naukowym Instytutu przez aktywne uczestniczenie w wykładach, seminariach, konferencjach, sympozjach i in.
- Zapoznanie się z obowiązującymi w Instytucie zasadami dotyczących:
- programowania badań naukowych,
- etyki badań naukowych,
- udziale w pracach zespołowych,
- prowadzenie dokumentacji naukowej do prezentacji (wykłady, seminaria, komunikaty zjazdowe),
- opracowanie prac oryginalnych i artykułów przeglądowych,
- obowiązującymi w Instytucie zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Rozdział III.
Członkowie Studenckiego Koła Naukowego
- Członkami SKN mogą być studenci, uczniowie szkół średnich, którzy spełniają następujące warunki:
- uzyskają zgodę pracownika naukowego, upoważnionego przez kierownika jednostki organizacyjnej na uczestniczenie w bieżącej pracy (-ach) wykonywanych w danej jednostce organizacyjnej,
- akceptuje i aktywnie realizować będzie cele i zadania określone w Statucie,
- odbędzie obowiązujące w Instytucie przeszkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Członek SKN ma prawo:
- wybierać i być wybieranym do władz koła,
- uczestniczyć w zebraniach, sympozjach, konferencjach i innych formach działalności SKN,
- składać wnioski, opinie, postulaty we wszelkich sprawach dotyczących funkcjonowania SKN,
- uzyskiwać od władz SKN informacje na temat jego działalności oraz uzasadnienia podejmowanych decyzji,
- korzystać z rad i konsultacji naukowych oraz korzystać z urządzeń, a także czasopism i księgozbioru będących w dyspozycji Instytutu.
- Członek SKN zobowiązany jest:
- uczestniczyć aktywnie w pracach i realizacji celów SKN,
- przestrzegać statutu oraz uchwał władz SKN,
- dbać o dobre imię IITD, przyczyniając się do wzrostu jego roli i znaczenia.
- Ustanie członkostwa następuje w przypadku złożenia pisemnej rezygnacji z udziału w pracach SKN lub nieprzestrzegania podanych w Statucie SKN zasad.
Rozdział IV.
Władze Studenckiego Koła Naukowego
- Władzami SKN są walne zgromadzenie i zarząd SKN. Zarząd składa się z prezesa i dwóch wiceprezesów oraz sekretarza.
- Kadencja zarządu trwa rok. Cały zarząd lub poszczególnych członków zarządu można odwołać przed upływem kadencji na nadzwyczajnym zebraniu większością 2/3 głosów, w obecności co najmniej połowy członków SKN, w głosowaniu jawnym. Nadzwyczajne walne zebranie zwołuje zarząd na wniosek przynajmniej połowy członków SKN. Każdy członek ma prawo złożyć wniosek o odwołanie zarządu.
- Członkowie zarządu SKN wybierani przez walne zgromadzenie, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków SKN. W przypadku uzyskania równej liczby głosów przez dwóch kandydatów do zarządu, przeprowadza się wybór między kandydatami w trybie jawnym. Wybór prezesa dokonuje zarząd na swoim pierwszym posiedzeniu po wyborze.
- Uchwała zarządu zapadają większością głosów.
- Zebranie walne jest zwoływane jest raz na semestr jako zebranie sprawozdawcze, zaś po wygaśnięciu kadencji zarządu jako zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Nadzwyczajne zebranie zwołuje się na wniosek zarządu lub co najmniej połowy członków SKN.
- Uchwały walnego zgromadzenia zapadają zwykła większością głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos członków zarządu SKN. Wybory i uchwały są ważne wówczas, gdy w zebraniu co najmniej połowa członków SKN.
Rozdział V.
Zmiany statutu i rozwiązanie SKN
- Wszelkich zmian w niniejszym statucie może dokonać tylko walne zgromadzenie w trybie uchwały, większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków SKN.